Czy warto wybrać spawarkę TIG?

Na dzisiejszym rynku spawalniczym jest bardzo duży wybór w urządzeniach, a klient często stoi przed wyborem: MIG czy TIG? Słuszność wyboru w tym przypadku opiera się o konkretne potrzeby użytkownika. Gdyby brać pod uwagę uniwersalność to lepszym wyborem będzie TIG — można nim spawać stal, aluminium, srebro, miedź, tytan i inne/ Takie parametry mogą okazać się jednak zbędne dla spawacza-amatora, który będzie pracował głównie na elementach stalowych. Co więcej, w przypadku chęci spawania stopów aluminium należy szukać urządzenia pracującego na prądzie przemiennym, a to też wiąże się z wyższymi kosztami. No właśnie — cena, TIG daje więcej możliwości, ale przez to jest droższy. Bardzo często można dojść do wniosku, że urządzenie, które spełni nasze oczekiwania, kosztuje kilka razy więcej, niż MIG, a zalety idące za jego wyborem nie są współmierne do ceny zakupu. Dlatego wybór pomiędzy MIG-iem i TIG-iem to kwestia nierozstrzygnięta i należy się porządnie zastanowić, co faktycznie potrzebujemy w swoim warsztacie.

Spawarki TIG — wady i zalety.

Poza wspomnianą wcześniej uniwersalnością spawarki TIG można dostrzec kilka innych zalet. Główną z nich jest łatwiejsza obsługa tego typu urządzenia, jeśli mowa o spawaniu stali. Co również istotne, spawarka TIG pozwala na pracę przy bardzo cienkich materiałach (już od 0.5 mm), popularne migomaty takiej możliwości nie dają. Użytkownicy chwalą sobie również jakość spojenia, które jest czystsze i równiejsze, niż to wykonane spawarką MIG/MAG. Oczywiście największe znaczenie w tym przypadku mają umiejętności spawacza, a trzeba zaznaczyć, że spawarki TIG wymagają od użytkownika większych zdolności. Prędkość spawania również jest niższa, niż w przypadku migomatu, ale jak mówił Federico Moccia — nie można mieć wszystkiego.

Gdzie szukać spawarki TIG?

W sieci można znaleźć wiele sklepów zajmujących się sprzedażą produktów z branży spawalniczej, jednak warto znaleźć stabilnego przedsiębiorcę, który nie tylko wyśle nam terminowo paczkę, ale także pomoże w wyborze i późniejszej eksploatacji urządzenia. Sklep ALLWELD.PL na rynku funkcjonuje od lat 90′ i specjalizuje się w kompleksowej obsłudze klienta — od doradztwa zaczynając, na serwisie pogwarancyjnym kończąc. ALLWELD.PL posada obecnie największy asortyment dostępny online w branży spawalniczej — na ich stronie można znaleźć nie tylko spawarki TIG, ale wszystkie inne dostępne na rynku. Ich baza to kilka tysięcy produktów, a sama firma może pochwalić się mianem oficjalnego dystrybutora znanych marek.