Czym różnią się PITy program od e-deklaracji

Składanie zeznania podatkowego jest obowiązkiem każdego podatnika, który w danym roku podatkowym otrzymał jakikolwiek, nawet najmniejszy dochód lub też stratę. Sposobów na rozliczenie się z urzędem skarbowym i złożenie swojego pita jest bardzo wiele. Można oczywiście korzystać z tradycyjnych oraz czasochłonnych metod lub skorzystać z bardziej innowacyjnych rozwiązań. Wiele z nas z pewnością słyszało o aplikacji PITy program, który stanowi ogromne ułatwienie dla każdego wypełniającego zeznania podatkowe. Dzięki program PITy można to bowiem uczynić szybko oraz bez większych błędów, ponieważ program na bieżąco o nich informuje, przez co mamy możliwość natychmiastowego zrobienia korekty, bez konieczność przepisywania na nowo całego formularza. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że takie programy do wypełniania pitów nie są tożsame z systemem e-deklaracje. Te dwie aplikacje są często ze sobą mylone, a to z tego względu, że obsługa obu odbywa się za pośrednictwem komputera oraz sieci internetowej.

Istnieje szereg różnic, które pozwalają stanowczo stwierdzić, że obie te aplikacje mają inne przeznaczenie, mimo, że obie ułatwiają różne procedury dotyczące wypełniania i składania zeznania podatkowego. Najlepiej przyjrzeć się funkcjom oraz przeznaczeniu obu programów. Jeśli chodzi o PIT program do rozliczenia to jest to narzędzie, które ma na celu sprawne i szybkie wypełnienie naszego druku pit. Taki program jest w pełni darmowy i może mieć do niego dostęp każdy, chociażby za pośrednictwem Internetu, gdzie można go bezpłatnie ściągnąć na swój dysk. Rozliczenie PIT 2018 program dokonywane za pomocą tego komputera jest możliwe także wtedy, kiedy aplikacje mamy dostępną na nośniku danych, na przykład na płycie CD. Takie nośniki są bardzo często dołączane do branżowych gazet, przed danym okresem rozliczeniowym. Taki program do rozliczania PITów stanowi więc doskonałe narzędzie wspomagające, dzięki któremu możliwe jest szybkie i sprawne wypełnienie swojego formularza podatkowego. Tak wypełniony PITmoże być zapisany w popularnym formacie PDF lub też wysłany za pomocą poczty internetowej. Pamiętajmy jednak o tym, że programy do rozliczania pitów służą tylko i wyłącznie do ich wypełniania, pozostaje jeszcze kwestia złożenia druku do odpowiedniego urzędu skarbowego.

E-deklaracje posiadają nieco inne funkcje niż aplikacja. Dzięki systemowi składania deklaracji za pośrednictwem Internetu nie musimy udawać się bezpośrednio do urzędu skarbowego, by tam złożyć nasz druk. Najogólniej rzecz ujmując ten system stanowi swego rodzaju wirtualny urząd skarbowy, do którego kierowane są nasze formularze. Wszystko odbywa się za pomocą Internetu oraz specjalnie certyfikowanych stron www. PITy przez Internet to wciąż nowość, jednak spora ilość osób przekonuje się do tego sposobu. Swobodnie korzystają z niego duże firmy, które rozliczają na raz wiele osób. Wysyłanie deklaracji za pomocą Internetu jest tak samo wiarygodne, jak osobiste składanie go w okienku urzędowym. Jeśli tylko nasz druk dotrze do odpowiedniego urzędu skarbowego otrzymujemy Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO), które stanowi potwierdzenie odebrania naszego pita.

Jeśli więc chcielibyśmy znaleźć podstawową różnicę między PIT program do rozliczenia a systemem e-deklaracje, można stwierdzić, że PITy program służy tylko i wyłącznie do prawidłowego wypełniania formularza, natomiast deklaracja internetowa stanowi uwierzytelniony dokument, który możemy wysłać za pomocą łączy internetowych. Wysłania druku pit nie możemy dokonać za pomocą programu wspomagającego wypełnienie druków.